O B R A Z

O B R A Z

„Twórczość Joanny Trzcińskiej powoduje to, że powstaje obraz. I nie najważniejsze jest jaką przyjmuje formę w danym okresie:  olejnego klasyka, linorytu, rysunku, deski drzeworytniczej czy grafiki cyfrowej. Ta twórczość to od 25 lat wewnętrzny przymus, który powoduje, że powstaje obraz. Obraz, „stworzone przedstawienie”, które u Joanny Trzcińskiej jest przyczyną i efektem końcowym jej pracy”. ( prof. Janusz Knorowski – tekst kuratorski do wystawy OBRAZ w Centrum Olimpijskim w Warszawie, luty 2016)


JANKI - to cykl 10 prac, 250/125 cm każda część, wykonane w sklejce szalunkowej. Prezentowane w różnych miejscach i układach budują osobne „obrazy”.

AKTY I EROTYKI - prace, które łączy temat. Wykonane w technologii matryc do drzeworytu, jednak bez zamiaru wykonywania odbitek graficznych. Ich dłuższe boki mają ok 200 cm.

FACES - prace wykonane w różnych technikach, ale jednorodne tematycznie. Intryga techniczna kręci się tu wokół drzeworytu, który jest obecny w formie zarówno druku, jak i matrycy.

DŁONIE - zestaw tworzą dwie prace, 250/125 cm każda. Wykonane ze sklejek szalunkowych przy użyciu dłut rzeźbiarskich i pił łańcuchowych.


Zestaw prac objęty pojęciem OBRAZ / IMAGE powstaje od 2009 roku i kontynuowany jest po dziś dzień. Pojęcie to dotyczy szerokiej definicji słowa "obraz" - przeważnie płaskiego utworu plastycznego, na którym przy użyciu technik malarskich, graficznych i rzeźbiarskich dokonany jest zapis pewnych treści.

Akty i Erotyki (7 zdjęć)

DŁONIE (2 zdjęć)